Jsme malinké vinařství na úpatí Železných hor. Zakládáme si na souznění s přírodou a dodržování principů ekologického zemědělství. Zatím hospodaříme s hektarem vinic. Vína vyrábíme přírodní i naturální, bez zbytečné chemie a přikrášlování. Vínům necháváme jejich typický charakter a dáváme jim spoustu času na zrání. Každé víno je odrazem vinice, ze které pochází hrozny a vinaře, který ho vyrobil.
Pěstování révy vinné
První zmínky o pěstování révy vinné na Chrudimsku, byly již v 15. století. Například část města Chrudim – Presy, byly odvozeny od umístění veřejného lisu.
Když si představíme vinici, je to pro nás každodenní starost. Budujeme ji několik let a poté několik desítek let pečujeme o její kondici. Není to jednoletá plodina, a proto to jak se k ní chováme od samého začátku, ovlivní její celý život. Jedna hlava (rostlina) révy se může dožít i staletí. Kvalitní úrodu nám dává přibližně 30 let, ale na dobrých stanovištích i déle. U červených vín se cení vinice starší. První 3 roky po vysazení se jí snažíme vytvořit nejlepší podmínky. A ty spočívají hlavně na obhospodařování půdy, zapěstování kmínku a celé rostliny. Případné vyrostlé hrozny ostříháme, abychom révu zbytečně nevysilovali. Nedílnou součástí je i vinohradnická konstrukce, která musí vydržet po celou dobu života vinice. Po 4 letech se konečně dočkáme první- panenské sklizně. Naší filozofií je minimalizovat použití chemických přípravků, což se nám od začátku daří. Na vinici používáme biologickou ochranu – dravé roztoče, kteří nám pomáhají chránit rostliny před škůdci, a na typické choroby používáme vlastní jíchy z kopřiv, břízy nebo přesličky a kostivalu. Když nám počasí nepřeje a choroby tak mají “pré“, sáhneme po přípravcích určených do biovinic. Krom sečení v meziřadí, probíhají všechny práce výhradně ručně bez použití mechanizace, což pociťují hlavně naše keře. Při sběru hroznů nehledíme jen na množství cukru, ale i další parametry a to především na celkový zdravotní stav, který nejvíce ovlivňuje kvalitu hotového vína.
Výroba vína
Hrozny jsme posbírali a přivezli z vinice. Není na co čekat. Pečlivě kontrolujeme obsah každé bedny a pomalu přendáváme do mlýnku. U vín z řady NATURAL jde ještě část hroznů stranou, ručně a opatrně otrháme bobulky ze střapin a později je přidáme do samotného kvasu. Pomleté hrozny zbavíme střapin a necháváme je takzvaně naležet. Je to proces, při kterém se v kádi macerují slupky s moštem, do něhož se ze slupek uvolňuje velké množství aromat a chutí. Slupky dále obsahují velice prospěšné přírodní konzervanty, takže již nemusíme vína zbytečně stabilizovat chemií. Dále se lisuje, odkaluje a zahájí se kvasný proces. Kvašení je krásné… ne jen proto, že můžeme neustále ochutnávat, jak se mošt vyvíjí na tzv. burčáku, ale následně se už začínají projevovat první rysy nového ročníku. Po dokvašení s víny ve sklepě pracujeme od 3 do 12 měsíců. Používáme sudy – repasované francouzské barrique, akátové a dubové od českého bednáře – pana Bařiny, ale i nerezové nádoby. Proces školení a zrání je u každého vína odlišný, ale jedno pravidlo si držíme, a to prakticky nulové použití chemie a jen opravdu nutné množství SO2. Některá vína nestabilizujeme vůbec. Jsme rádi, když se k nám zákazníci vracejí se slovy: „Nám po tom víně nic není. “ Naše víno je čistý přírodní produkt.
Jak se z nápadu stal koníček
Rok 2014 …….. 1. nápad na vysazení révy vinné
Rok 2015 …….. Výsadba 250 hlav
Rok 2015 …….. 1. ročník pro vlastní spotřebu z nakoupených hroznů
Rok 2017 …….. Vznik názvu Vinařství Bítovany
Rok 2017 …….. Založeno Mary s.r.o – zemědělská činnost v oblasti vinařství
Rok 2017 …….. 1. oficiální ročník vín
Rok 2018 …….. Výsadba 990 hlav
Rok 2019 …….. Výsadba 300 hlav
Rok 2020 …….. Spustily jsme E-shop
Rok 2021 …….. Začali jsme se s vámi potkávat na trzích a různých akcích v kraji
Rok 2022 …….. Do výroby jsme pořídili nový lis na hrozny
Rok 2022 …….. V soutěži jsme získali první zlatou medaili za Tramín červený 2019